projektanci | jean prouvé | mesmetric concept store
 
 
 
produkty
OUTLET
 
marki
nowości
 
katalogiprojektancijean prouvéinspiracje
schowek
 
 
projektyo naspracakontaktochrona danych (RODO)
 
projektant : jean prouvé

info : jean prouvé urodził się w 1901 r. w paryżu. pod okiem emile robet, enghien und szab szkolony był na rzemieślnika. w 1924 r. otworzył swój własny warsztat w nancy i już rok później rozpoczął produkcję swych pierwszych mebli z blachy stalowej.
założył zrzeszenie union des artistes modernes (uam) w 1930 r., następnie powstała jego własna firma produkcyjna les ateliers jean prouvé. w latach 30. firma jego zajmowała się wyrobem mebli i elementów architektonicznych, m.in. dla maison du peuple w clichy (przy współpracy z architektami beaudoin & lods.
ze względu na niedobór stali podczas ii wojny światowej prouvé rozpoczął produkcję mebli drewnianych wzbogaconych o proste elementy prefabrykowane. dzięki swojej działalności we francuskim ruchu oporu, po wyzwoleniu, został wybrany burmistrzem miasta nancy. zaprojektował i wybudował budynki mieszkalne dla bezdomnych.
w 1947 r. założył fabrykę maxévill, w której rękami 200 pracowników produkował meble, prefabrykowane domy i szkoły. ze względu na nieporozumienie z udziałowcami, opuścił firmę w 1953 r. w latach 1968-84 prowadził własne studio architektoniczne w paryżu.

zobacz produkty tego projektanta